"Devam" Nerden Geliyo

“Devam” NerdenGeliyo?

Bugünkü kelimemiz dünkünün “devam”ı. Gündeme “güm” diye düşen “tamam”a tepki olarak çıktı ortaya. Son günlerde daha çok yer verdiğimiz güncel kelimelerin (bkz: “İttifak” NerdenGeliyo?, “Manifesto” NerdenGeliyo?, “Ahit” NerdenGeliyo?) geleneğini sürdürüyor “devam”.

Bu Arapça kelime, “sürdü, kaldı, devam etti” anlamındaki “dāma” fiilinden türemiş. Kardeşleri arasında “süreklilik” fikrini veren “daim”, “daimi”, “daima”; devam ettiren kişi müdavim (bkz. “Müdavim” NerdenGeliyo?), devam etmeyi anlatan “idame” ve sürekli dönen “devridaim” var.

Tamam mı, devam mı? Haydi devam: Dün “tamam” kelimesini işleyince ilginç tepkiler aldık. Siyasi konulara girmemizi eleştirenler, “size tamam” diyenler olduğu gibi, “devam”ı işlemekten vazgeçmemizi isteyenler de oldu. “Tamam” ya da “devam” ne ilk ne de son gündem kelimemiz (bkz:“Referandum” NerdenGeliyo?“Evet” NerdenGeliyo?, “Hayır” NerdenGeliyo?, “Kandil” NerdenGeliyo?, “Noel” NerdenGeliyo?, “Ramazan” NerdenGeliyo?; gündem nereden gelirse…).

Sloganımız net: Kelimelerin geldiği yöne gidiyoruz. Gündem kelimesi bile işlesek, gündeme odaklanmaktan ziyade, ilgili kelimeyi kökeni üzerinden incelemeye çalışıyoruz: Etimolojik bilgi bizden, üzerine fikir çıkmak sizden.

Bunun için NerdenGeliyo’da kelimeler “iyi” ve “kötü” olarak ayrılmıyor; “ilginç” ve “sıkıcı” olarak ayrılıyor: Mesela “faşizm” kötü bir şey olabilir ama “Faşizm” NerdenGeliyo? çok ilginç bir kelime! “Vücut” NerdenGeliyo? da, “Kolay” NerdenGeliyo? da öyle… Her yeni kelime, bizce “insan” hakkında yeni bir ipucu. Zira türümüz, kelimeleri kadar düşünüyor.

Öte yandan NerdenGeliyo için “insanlar” kadın-erkek, solcu-sağcı, dindar-ateist, türbanlı-mini etekli, hetero-homo-bi, Alevi-Sünni, Türk-Kürt-Rum-Ermeni, tamamcı-devamcı olarak ayrılmıyorlar: Kelimelerin aksine, “iyi” ve “kötü” olarak ayrılıyorlar. Yukarıda saydığımız her bir sosyal etikette, her kesimde iyiler ve kötüler mevcut; iyi ve kötünün her birimizin içinde farklı oranlarda mevcut olduğu gibi.

Özetle sevgili okur, biz bu naçiz oluşumumuzda bilgiye, akla, açık fikirliliğe, nezakete, empatiye, insana, hayvana, doğaya; kısacası barış içinde yaşamaya değer veren, “iyi” olmaya çabalayan HERKESE, HER ŞEY hakkında yazıyoruz. Bu bağlamda muhabbete tamam mı devam mı, takdir sizin. Sevgilerimizle. 🌍🕊