“İttifak” NerdenGeliyo?

Yakın zamana kadar “ittifak” kelimesini duyunca aklımıza 1. Dünya Savaşı geliyordu fakat gündem tarihten rol çaldı, kelime yeniden meşhur oldu. “İttifak” bildiğiniz gibi kişiler, kurumlar arasındaki anlaşmayı, çıkar ortaklığını anlatıyor, ama nasıl?

Kelimenin kökündeki “wafika” fiili Arapçada “denk gelme, uygun olma, uyuşma” durumunu anlatmış. “İttifak” kuranlar “müttefik” olmuş. Bir de “tevafuk” kelimesi var aynı kökten gelen: Hani “tesadüf” kelimesi şans eseri denk gelmeyi anlatıyorsa, “tevafuk” tencerenin yuvarlanıp kapağını bulması gibi bir şey oluyor; daha kuvvetli, daha kaderci.

“İttifak” ile kardeş olan bir diğer kavram ise “muvaffak”: “Başarılı” anlamında kullandığımız bu kelimenin başarısı da aslında biraz denk gelmiş; işler yolunda gitmiş… “Muvafakatname” dediğimizde ise karşılıklı rızayı, uygunluğu gösteren belgeden bahsediyoruz, başarı belgesinden değil.

Zaten “muvaffak” ve “muvafakatname” kelimelerinin alakasızlığı bize hep tuhaf gelirdi… Meğer aralarındaki bağı “ittifak” sayesinde çözecekmişiz. Tevafuk işte. 🤔😜😉