“Diğerkâm” NerdenGeliyo?

En çok kimi seviyorsunuz? Uğruna gözünüzü kırpmadan kendinizi feda edeceğiniz birileri var mı? Emin misiniz?

O zaman siz “diğerkâm” bir insansınız. Artık pek duymadığımız bu Yeni Osmanlıca kelime, Farsça‘da “başka(sı)” anlamına gelen “digar” ve “seven, sevgi, arzu” anlamındaki “kâm” kelimelerinden oluşuyor. Fransızca kökenli “altrüist” ve Öztürkçeözgeci” gibi eşanlamlıları olan “diğerkâm“ın farkı, içinde sakladığı “sevgi“: İki alternatifi “başkacı” anlamına gelirken, “diğerkâm” sıfatı “başkasını seven” demek. Kendinden başkasını…

“Başkaları için kendinden vazgeçmek” tüm dinlerde büyük bir erdem sayılmış ve bilim insanlarınca da bayağı kurcalanmış: İnsanlar ve hayvanlar neden altrüistlik yapar? Karşılık için mi? Soyunu devam ettirmek için mi? Bir gruba aidiyet hissinden mi?

Altrüizm hayvanlarda da var. "Nankör kedi" mi, "diğerkâm kedi" mi?

Altrüizm hayvanlarda da var. “Nankör kedi” mi, “diğerkâm kedi” mi?

Bizce cevap “diğerkâm” kelimesinde yani “sevgi“de saklı ve bunda hiçbir saftiriklik, enayilik yok. Ancak üstün bir yaşam bilincine erişen, kendini daha büyük bir yaşam zincirinin halkası olarak görebilen vicdanlı insanlar “diğerkâm” olabilir. Soyumuz ve diğer canlılar ancak onlar sayesinde hayatta kalabilir.

Dün, hiç tanımadığı insanları nefretten, felaketten korumak adına kendini feda eden trafik polisi Fethi Sekin “diğerkam” kelimesini maalesef bizden çok daha iyi açıkladı. Keşke gençlere kin yerine sevgi aşılasaydık ve keşke onun gibi sayısız diğerkam insana en büyük bedeli ödetmeseydik. Onlara olan boyun borcumuzu ancak sevgiyle, eğitimle, aydınlıkla kapatabiliriz.

Fethi Sekin ve adliye görevlisi Musa Can‘ı acı ve üzüntüyle anıyor, yakınlarına sabır ve başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. 🌹