"Solstis" NerdenGeliyo?

“Solstis” NerdenGeliyo?

Yılın en güneşli, en aydınlık, en uzun gününe hoş geldik: 21 Haziran “yaz solstisi“! Tabii Kuzey Yarımküre için. Yoksa gezegenimizin güneydeki diğer yarısı bu aydınlığın tam zıttından mustarip: En kısa gün, en uzun gece.

Fransızca bir kelime olan “solstis“in Türkçe karşılığı olan “gündönümü” kelimesini 21 Aralık 2016 “kış gündönümü“nde işlemiştik. Yani Kuzey Yarımküre için en kısa olan günde. Latince kökenli bir kelime olan “solstis“teki “sol“, “güneş” anlamına geliyor. Hani “solar enerji” falan diyoruz ya, ta kendisi.
Kelimenin “stis” kısmı ise Latince‘de “sabit durmak, sabitlemek” anlamındaki “sistere” fiilinden geliyor. Kökeninde “statik“, “stabil” gibi sabitlikle alakalı kelimeleri de veren “sta-” hecesi var.
Bu durumda gündönümüne “solstis” denmesinin sebebi, eliptik yörüngesinin dar virajını dönmekte olan güneşin, havada asılı kalmış gibi gözükmesi olsa gerek.
Solstisin keyfini bol bol çıkarmanız dileğiyle. Malum bundan sonra 21 Aralık 2017‘ye kadar günler acımasızca kısalacak, kısalacak, kısalacak! 🌞🌍