"Panik" NerdenGeliyo?

“Panik” NerdenGeliyo?

ee Şey .. ö.. pan.. bi dakka uffff.. N’oluyo BE! aaAAArrgghh! Panik şeyden… Az bi durun ya! Höfffff… Nefes… Derin nefes… Al, al al al… Yavaşça ver şimdi. Sakin. Pıffffffssssss.. Hah.

Panik” böyle bir şey işte: Aniden duyulan aşırı korku ve endişe, elin ayağın birbirine girmesi, iç sıkışması ve zihnin “savaş ya da sıvış” moduna geçmesi…

Sakin...

Sakin.

İnsanlar tarihte bu panik etkisinden çokça yararlanmışlar, mesela savaşlarda düşmanı hazırlıksız yakalarken. Ayrıca avcılıkta da kullanılmış “panik“: Eski çağ avcıları hayvan sürülerini aniden korkutarak kenara kıstırır ya da toplu halde uçurumdan aşağı atlamalarına sebep olurlarmış.

Ne tesadüftür ki “panik” kelimesi, Antik Yunan mitolojisinde çobanların, otlakların ve vahşi yaşamın tanrısı sayılan Pan‘dan geliyor. Genellikle iki keçi bacağı, kuyruk ve keçi boynuzlarıyla tasvir edilen bu yarı insan, yarı hayvan görünümlü tanrının adı kırlar, cinsellik ve müzikle anılmış.

Şu boy sırasıyla yan yana iliştirilmiş saz kamışlarından yapılmış “pan flüt“ü hatırladınız mı? Hani Perulu sokak müzisyenlerinin elinden düşmeyen flüt… İşte bizim Pan ona üfleyerek kırlarda neşeyle gezer, perilerin peşinde koşarmış.*

Fakat bazen de, öğle şekerlemesinden asabiyetle uyanır ve her yerde yankılanan dehşetengiz bir çığlık atarmış. Pan‘ın çığlığını duyan hayvanlar da “panik” halinde izdiham yaşarlarmış.

Bu hikaye size de tanıdık geldi mi? Ah o kadim zamanların avcıları… Onca hayvancağızı korkudan öldürürken Pan‘a mı sordunuz?


*İlgili kelimeler için: “Kerata”  NerdenGeliyo? & “Soytarı” NerdenGeliyo?

**Bizi panikleten sevgili okurumuz @evam0re’a teşekkürlerimizle.