"Karavan" NerdenGeliyo?

“Karavan” NerdenGeliyo?”

Hiç karavan yolculuğu yaptınız mı? Vallahi bizden de yapan yok ama dünyanın en heyecanlı, en maceraperest deneyimi gibi durmuyor mu? Evini sırtında taşıyan kaplumbağa misali, dere tepe dinlemeden gezegeni karadan karavanlamak…

Yollara düşen ilk karavancılar, 19. yüzyıl Avrupası‘nın çingeneleri ve sirk kumpanyalarıymış. Tabii o zamanın karavanlarında motor yok, araba yok. Atların çektiği, fayton misali tekerlekli kulübeler var. Bizim için karavan, sahipleri için ev.

Dünyanın hobi ve gezi amaçlı ilk karavanı ise, çocuklar için macera kitapları yazan İngiliz doktor W.G. Stables‘a aitmiş. 1880 yılında “Wanderer” (tr. “gezgin) adlı karavanını teslim alan Stables, beş yıl İngiltere‘nin taşrasını gezdikten sonra “Centilmen Çingene” diye bir seyahatname yayınlamış.

Stables ve gezgin karavanı "Wanderer", 1880 (görsel: Wikipedia)

Stables ve gezgin karavanı “The Wanderer”, 1880 (görsel: Wikipedia)

Zaten “karavan” ismi de dilimize Dr. Stables‘ın dili İngilizce‘deki “caravan” kelimesinden gelmiş. Peki İngilizce‘ye nereden gitmiş dersiniz?

Hemen yan komşumuz olan İranlılarınkervan” kelimesinden! İlk “karavanlar” aslında bir araç değil, yolcu kafilesiymiş. 4500 yıllık Akatça‘daki “harranu” kelimesi yolculuğu, özellikle de ticari yolculuğu anlatmış. Şanlıurfa‘da bulunan Harran Ovası‘nın Asurca isminin “Harranu” olması ve bu bölgenin bundan 4000 yıl önce ticari bir merkez olması sizce tesadüf mü?

Harranu“dan türeyen “kervan“, özellikle İpek Yolu boyunca seyahat eden kafileleri anlatmış. Ta Çin‘den Roma‘ya uzanan bu yolda ipek, değerli eşya ve baharat taşıyan bu ticari gruplar, haydutlara yem olmamak için ipe dizili büyük gruplar halinde yolculuk eder ve “kervansaray” denen istasyonlarda konaklarlarmış.

Harranu“, “Harran“, “kervan“, “karavan” ve günümüzdeki kısaltması “van“… Bizim “karavan“ın katettiği yol, İpek Yolu‘nu aşmamış mı? 🐪🚐😉


*Güzeller güzeli yeşil karavanlarıyla yolları düz eden, gördükleri güzellikleri bizlerle paylaşan sevgili dostlarımız Vankey ekibine teşekkürlerimizle!