Nerdenliyo - Yasemin

“Yasemin” NerdenGeliyo?

İngilizcesi Jasmine, Fransızcası Jasmin, İspanyolcası Jazmín, İtalyancası Gelsomina… Arnavutçası Jasemi, Slovencesi Jasmina, Rumencesi İasomie

 

Hoş kokusu tüm dünya dillerine sinmiş, Türkçeye “Yasemin” olarak girmiş olan bu ismin kaynağı, komşumuzun dili Farsça.

 

Farsça “yasemin” ya da “yasemen” kelimesi, zeytingiller familyasından küçük, tırmanmayı seven bir ağacı anlatıyor. Beyaz, sarı ya da kimi zaman pembemsi çiçekler açan, hoş kokusuyla tanınan bir ağaç. Çinlilerin keşfi yasemin çayının aroması da bir o kadar güzel…

 

Wikipedia ve bazı İngilizce isim siteleri, “yasemin”in çiçek adı olmasının yanı sıra “Tanrı’nın lüftu” anlamına geldiğini yazmış. Biz bu bilgiyi hiçbir sözlüğümüzden doğrulayamadık fakat kelimenin çiçeği ve ağacı anlattığı kesin bilgi.

 

Osmanlı zamanında dilimize girmiş binlerce Farsça kelimeden biri Yasemin. Onu özel kılan ise, dilimizdeki Farsça kökenli kadın isimlerinin en yaygını olması! Tüm kadın isimleri içerisinde 19’uncu, Farsça kadın isimleri içerisinde ise birinci sırada.

 

Geçenlerde işlediğimiz Özlem de, dilimizdeki Türkçe kökenli en yaygın kadın ismiydi ve genel sıralamada 17’inciydi… Diğer tüm liste başı isimlerin hangi dilden geldiğini hatırladınız mı?

 

Tüm Yaseminlere ve sevenlerine selamlarımızla!  🌼🌸👃🏻✨