“Testis” NerdenGeliyo?

Kelimelerin geldiği yöne gidince bazen hiç beklenmedik şeyler oluyor. Hatırlarsanız geçenlerde “avokado” kelimesini incelerken, bu meyve isminin Aztek dilinde “testis” anlamına geldiğini keşfetmiştik. Tabiri caizse yırtık dondan fırlar gibi karşımıza çıkan bu kelimeye sözlükten bakmayabilir miydik? Tabii ki hayır.

“Er bezi”, “haya” ve malum alternatifler içerisinde, söz konusu organın en tıbbi, en mesafeli ismi “testis”. Zira kelime Latince olduğu için bize uzak, yabancı ve bilimsel duyuluyor.

“Testis” özünde tıptan ziyade hukukla alakalı: Latincede “şahit, tanık” demek. İngilizcede “şahitlik” anlamındaki “testimony”, “ahit, vasiyet” anlamındaki “testament” kelimeleri aynı kökten gelmiş: “Tri-st-i”den. Bu Hint-Avrupa kökü “(ortamda) bulunan üçüncü” anlamına geliyor. Yani iki kişi arasındaki olaya tanık olan üçüncü kişi.

Peki bizim bildiğimiz anlamıyla “testis” neye tanık, delil oluyor? Kişinin erkek olup olmadığına. Özetle mahkemede erkeklik tanığı olarak avokadonuzu çağırabilirsiniz. 😅🥑🥑👩🏻‍⚖️♂

Görsel: 1962 yapımı “Bülbülü Öldürmek” filminde, Gregory Peck’in göründüğü bir dava sahnesi.