“Ruj” NerdenGeliyo?

Şimdi diyeceksiniz; konumuz “ruj” ise bu kadar “oje”ye ne gerek var… Siz de haklısınız. Ama görseldeki oje de aslında “ruj” desek?

Fransızcadan ithal “ruj” kelimesi, memleketinde basbayağı “kırmızı” anlamına geliyor (fr. rouge). Peki Fransızlar dudak boyası “ruj”a ne diyor? “Rouge à lèvres” yani “dudak kırmızısı” diyorlar. Tabii burada “kırmızı”dan kasıt, kırmızı boya.

Demek ki rujun hası, kırmızı. Heyecanlandığımızda cildimizi basan kanın, şehvetin rengi ne de olsa…

İlk ruju günümüzden yaklaşık 7000 yıl önce Sümerlerin kullandığına dair bulgular var. Kadın erkek demeden, renkli taşları ezip ezip sürünmüşler. Ama ruj çoğunlukla dişilikle bağdaştırılmış eski çağlardan beri. Orta Çağ’a gelindiğinde Avrupa’da “şeytan işi” olarak görülen rujun katılaştırılmış ilk halini ise Endülüslü El Zehravi’ye borçluyuz… İslam’ın Altın Çağı’nda, 900’lerde yaşamış Müslüman-Arap bir hekime!

Hadi bunu da anladık diyelim, esas Fransızlar kırmızı olmayan rujlara ne diyorlar neticede? Resmen “mor dudak kırmızısı”, “mavi dudak kırmızısı”, “pembe dudak kırmızısı” diyorlar… Tabii hiçbiri “rouge à lévres rouge” yani “kırmızı dudak kırmızısı” kadar saçma değil! 😅💄💋🚗🎈🎸🥊🍎

*Görsel: Guy Bourdain Photography
**Bize “ruj” diyen okurumuz @gulerbayan’a teşekkürlerimizle.