"Nefret" Nerden Geliyo

“Nefret” NerdenGeliyo?

“Korku, karanlık tarafa giden yoldur. Korku öfkeye; öfke nefrete; nefret ise acıya yol açar”. Yeşil bir film cücesinden ziyade Konfüçyüs’ten falan beklenecek bir laf değil mi?

Tevekkeli değil, Yıldız Savaşları’nın mimarı George Lucas’ın danışmanları arasında, mitoloji ve karşılaştırmalı din alanlarının efsane ismi Joseph Campbell da vardı. Bu seriyi çağımızın global destanına dönüştüren şey o göz alıcı efektlerin ötesinde, tarih boyunca her topluluğa her devirde konu olmuş en temel duygu ve davranışların günümüz iletişim diline ustaca yansıtılmasıydı.

İyi ve kötünün, aydınlık ve karanlığın, sevgi ve nefretin savaşı insanlık kadar eski ve her daim geçerli. Peki nasıl oluyor da kötülüğü defalarca ispatlanmış “nefret” hala prim yapabiliyor? İnsan toplulukları nasıl hala nefret söylemleriyle gaza gelebiliyorlar?

Cevap belki de kelimede saklıdır: Sevginin zıttında duran, aşırı tiksinmeyi, çok kötü hisler beslemeyi anlatan “nefret” kelimesi Arapça “nafara” fiilinden gelmiş. Ve Yoda Efendi’nin büyük yeşil kulakları çınlasın: “Nafara” fiili “ürkerek kaçtı” anlamına geliyor!

Aynı kökten gelen “menfur” nefret ettiren, tiksindirerek kaçırtan şeyi; “nefer” ise öncelikli olarak hayvan ya da insan güruhunu anlatmış ana dilinde… Nefretin korku, kalabalık ve kaçışla bağlantısı #müthiş_ng değil mi? İçgüdüsel, ilkel ve kalabalıktan beslenen, kabile seviyesinde bir his nefret.
Peki nefret korkudan ise, sevginin cesaretten gelmesi gerekmez mi? Korku hissi güçsüzlük, yetersizlikten ise, cesaretin kaba değil ama gerçek güçle; bilgiyle desteklenmesi gerekmez mi?

Geçtiğimiz günlerde yine kişisel yetersizliklerden doğan korku öfkeye, öfke nefrete, nefret de maalesef hepimizin acısına yol açtı.

Yitirdiğimiz dört akademisyenin yakınlarına başsağlığı diliyor ve nefretin kurbanı bu bilim insanlarını büyük acıyla anıyoruz.

Maalesef çocuk, kadın ve görüyoruz ki bilim insanı demeden, herkesten korkuyor “nefret”. İnsanların nefrete sığınmak yerine güçsüzlük ve yetersizliklerini kabullenip, kendilerini geliştirmeye cesaret ettikleri, sevgi ve saygının esas olduğu bir dünya diliyoruz. 🌹🌹🌹🌹