“Melek” NerdenGeliyo?

Meleklere inanıyor musunuz? Onu bilemiyoruz ama “melek” var. Kelimesi mevcut yani! Dilimize Arapçadan gelen “melek” bir tür tanrısal varlığı anlatmış. Arapça kelime de İbranicedeki “malakh”tan gelmiş, o da “haberci, elçi” demek. Zira içindeki “l-k” kökü, “gönderme” fikrini vermiş.

İngilizlerin meleği “angel”ı bildiniz mi? O da Yunanca “angelos”tan geliyor. Batılı “angelos” ve Doğulu “malakh”… Tamamen farklı dil aileleri, farklı dinler ama tamamen aynı kavram: Haberci. Peki kim gönderiyor bu habercileri?

Müslümanlara Allah, Hıristiyanlara Tanrı, Yahudilere Yehova… En yaygın üç semavi dinin her birinde karşımıza çıkan “melek” kavramı, antik Orta Doğu dini Zerdüştlük’te de varolmuş. Hinduizm’de keza, melek benzeri varlıklara inanılmış.

Birbirleriyle tarih boyunca geçinememiş toplulukların dinlerindeki melek isimlerinin bile aynı olması bir ironi değil mi? Yaradanın mesajını getiren ya Cebrail, ya Gabriel. Kötülükle savaşan ya Mikail, ya Michael… Bu benzerlikten de ders çıkmadıysa, sonunda hesabı kesen ya Azrail, ya Azrael… 😳🕌⛪️🕍🕊😇

Görsel: Bugünkü görselimiz de bizim meleğimizden… Annemizden. @birdilekbirmelek hesabından iyi dileklerle, el emeğiyle yapılmış meleklerini görmek isterseniz biz de seviniriz. Kendisinin @nerdengeliyo kardeşler sponsorluğuna paha biçilemez, o kadarcık reklamı da olsun artık di mi… 😉👼🏻