"Marş" Nerden Geliyo

“Marş” NerdenGeliyo?

Siz hiç ordusuna yağlı boya tabloyla ya da heykelle cesaret veren komutan gördünüz mü? Ama gümbür gümbür köslere, tamtamlara, yeri göğü inleten borulara, borazanlara en azından filmlerde şahit olmuşsunuzdur?

Zira hiçbir sanat dalı, duyguları harekete geçirmede müzik kadar hızlı ve etkili değil. En kral görsel şov bile ses ve müzik eksikse yavan kalır.

Müziğin bu gücünden haberdar atalarımız, onu savaş meydanlarına taşıyarak “marş” türüne yol açmışlar. Marşın tek amacı erleri gaza getirmek değilmiş. Aynı zamanda tüm ordunun yürüyüşünü ritme sokarak düzenlemiş, uzun mesafelerin daha yüksek kondisyonla yürünmesini sağlamış.

Tevekkeli değil, “marş” kelimesi Fransızcada “yürümek” anlamına gelen “marcher” fiilinden geliyor. Nasıl ki arabayı yürütmek için “marş” gerekir, orduyu yürütmek için de “marş” kullanılmış. “Marş”ın yürütmesinin yanı sıra, korkutması da cabası: Git gide yaklaşan Mehter Marşı’nı, savunduğunuz kalenizden dinlediğinizi düşünün… “GÜM GÜM GÜM -es- GÜM GÜM GÜM -es-“… O ritimdeki “es” boşuna mı? Resmen bir DEV size doğru yavaş ama emin adımlarla yaklaşıyor gibi hissetmez miydiniz? Kabul etmeliyiz ki Osmanlılar bu marş işini bitirmiş! Bugün dünyanın en makbul davul zilleri el yapımı Türk zilleriyse, bunda mehteranın payı olsa gerek.

Gel gelelim ulusal sembollerimizden “İstiklal Marşı”na… Her ne kadar biz bu müziğe “milli marş” desek de bu hatalı bir tanım çünkü İstiklal Marşı veya ABD’nin ulusal marşı Star Spangled Banner yürüme amaçlı müzikler değil. Zaten bu tip ulusal müziklere Fransızlar “marş” değil “hymne” diyorlar, İngilizler de “anthem”. Bu kelimeler “kutsal müzik” kavramıyla bağlantılı, yürüyüşle değil. Ha, bu arada mesela sert adımlarla her yeri inleten “10. Yıl Marşı” gerçekten “marş”; her marş da savaşa götürecek diye bir kaide yok, kelimenin tanımı gereği yürütsün yeter! 😉 👣🥁⚔️

👉👉👉 AYRICA bkz.:
“Savaş” NerdenGeliyo? 👉 www.nerdengeliyo.com/savas
“Barış” NerdenGeliyo? 👉www.nerdengeliyo.com/baris
“Müzik” NerdenGeliyo? 👉www.nerdengeliyo.com/muzik
“Ulusal” NerdenGeliyo? 👉www.nerdengeliyo.com/ulusal
“Yürümek” NerdenGeliyo? 👉www.nerdengeliyo.com/yurumek