"Kardeş" NerdenGeliyo?

“Kardeş” NerdenGeliyo?

Ya bizim “kardeş” var ya “kardeş“… Eski Türkçe “karındaş” kelimesinden geliyormuş! Yani aynı karından doğan insanlara önce “karındaş“, sonra “kardaş“, en sonunda da “kardeş” demişiz Orta Asya’dan Anadolu’ya at sırtında göçerken.

Günaydınlar bize, değil mi? “Kardeş” kelimesinin hikayesi, etimolojiyle ilgilenen ilgilenmeyen herkesin bir yerlerden mutlaka duyduğu, en klişe hikayedir belki.

Olsun, biz yine de “kardeş“i maddelerimizin arasına, hatta en tepesine koymak istedik çünkü “kardeş” gibisi yok. Yahu aynı karından aynı anadan doğulmuş işte, kelimenin kendisi söylüyor, var mı ötesi?

Bundandır ki en sevdiğimiz, en yakın hissettiğimiz insanlardan bahsederken “kardeşim gibi” deriz. Koparılamaz bir bağ kurduğumuz kişi “kan kardeşimiz” olur. İnsanlık değerlerinden bahsederken “kardeşlik” en başta gelir.

 

Charlie

 

Halbuki o yok mudur o… Anneye babaya ispiyonlayan, şakaların en eşeğini yapan, saçınızı yolan, kaşınızı patlatan; kemiğinizi, dişinizi, o da olmadıysa oyuncağınızı kıran… Yakalandınız mı ağlayıp zırlayıp iftira atan, sizi arkadaşlarınıza rezil eden, kısaca canınıza okuyan… Kardeş kardeşe bunu yapar mı yahu?

Belki her kardeş bu kadarını yapmaz ama, bu kadarını yapsa yapsa kardeş yapar!

Sonra bir bakmışsınız, o canınıza okuyan sümüklü büyümüş de size canını verecek hale gelmiş. Bir türlü akıllanmayan o yumurcak bir bakmışsınız akıl hocanız, sırdaşınız; en yalnız anınızda tek arkadaşınız olmuş.

Aynı karından olsun olmasın… Eğer bir kardeşiniz varsa, birilerini her şeye rağmen kardeşiniz biliyorsanız, ne kadar şanslı, ne kadar ayrıcalıklı olduğunuzu da biliyorsunuz inşallah? Ne mutlu “kardeşim” diyene! 👶🏻👦🏻👧🏻❤️


*Bkz: “Birader” NerdenGeliyo?
**Bkz: “Hemşire” NerdenGeliyo?