Hemşire NerdenGeliyo?

“Hemşire” NerdenGeliyo?

Hastanede “hemşireee” diye seslenenlerin, aslında “kardeeeş” demekte olduğunu biliyor muydunuz?

"Hemşire" NerdenGeliyo?

Öncelikle hastanede sıramızı beklerken sessiz olmalıyız. İkincisi, “hemşire”nin anlamı aslında sandığınız gibi değil… Şşş, aramızda.

 

Hemşire“, Farsça‘da “beraber, aynı” anlamına gelen “hem” ön eki ile “süt” anlamındaki “şir” kelimesinin birleşimi. Yani kardeşlik bizde “karındaşlık“tan gelirken , Fars kültüründe “süttaşlık“tan geliyor diyebiliriz!

Hemşire” özellikle “kız kardeş” için kullanılan bir kelime. Peki Türkçe‘de kadın sağlık görevlilerine* neden “kız kardeş” diyoruz?

Yokluk ve sefalet içindeki savaşlarda yardıma muhtaç -ve yarı çıplak- onca yaralı erkeği ve onları tedavi etmekten sorumlu onca kadını düşünün… Herkes için çok zor bir durum.

Balkan Harbi hemşireleri

1912 Balkan Harbi’nde yaralı askerleri tedavi eden Kızılay hemşireleri (nursingworld.org)

 

Güven veya mesafe gerektiren pek çok durumda “bacı“, “kardeş” gibi kan bağı ima eden hitap kelimeleri, yabancılara şunu dememizi sağlar: “benden sana zarar gelmez, kardeşinim ben senin“.

Zira kardeş kardeşi öldüremez ya da ona cinsel istek duyamaz; bunlar çoğu toplumda çok ağır tabulardır. İngilizce‘de rahibelere sister” (kız kardeş) denmesi de, bizdeki “hemşire” kullanımına benzer bir örnek.

Bazı meslekler, isimleriyle kutsanır.
Bu sebeple, acile kız istemeye giderken hatırlayalım: “Hemşire” NerdenGeliyo?

 

 


* Günümüzde “hemşire” kelimesi erkek sağlık görevlileri için de kullanılmakta.