Nerdengeliyo - Halter

“Halter” NerdenGeliyo?”

“Halter” kelimesi Naim Süleymanoğlu’ndan geliyor. 80’ler, 90’ları görmüş birinin bu kelimeyi duyduğunda onu düşünmemesi diye bir ihtimal yok. Bir kelimeyi, kavramı bu denli sahiplenmek için ne yapmak gerekiyor?

Mesela, koparmada kendi ağırlığının 2,5 katını kaldıran tek insan olma ünvanını bugüne dek koruyabilirsiniz. Ya da silkmede kendi ağırlığınızın 3 katından 10 kilo fazlasını deneyebilirsiniz? O da sizi dünyada ilk ve tek kılacaktır. Olmadı, bir gecede 9 olimpiyat rekoru kırabilir veya beş dakikadan az bir sürede 4 dünya rekorunun kırıldığı, gelmiş geçmiş en büyük halter düellosundan galip çıkabilirsiniz.

“Haltère” kelimesi Fransızcada söz konusu ağırlıkları anlatmış. Kökünde Yunancada “sıçrama” kavramını veren “hallomai ” kelimesi var, “salto” da aynı yerden geliyor. “Halter”in sıçrama ile alakasıysa, jimnastikte sıçrarken ivmelenme için kullanılan küçük el ağırlıklarından geliyor.

Cep Herkülümüz de havaya diktiği o kendinden katlarca ağır halteriyle, Türkiye’ye spor alanında eşi benzeri görülmemiş bir sıçrama yaşatmıştı. Biz sadece “halter” kelimesini değil, “olimpiyat”ı, “rekor”u, “altın madalya”yı da onunla, ekran karşısında sevinçten ağlayarak tanıdık.

Time dergisinin kapağına, başka ülkelerin posta pullarına dahi giren Naim Süleymanoğlu’yla gurur duymak için dünyalı olmak yeterli aslında. Alanında insan türünün en başarılılarından olmayı becermiş nadir insanlardan biriydi o. Kendisini, bu kadar erken yaşta aramızdan ayrılmasının üzüntüsüyle, saygıyla ve rahmetle anıyoruz. 🌹🏋🏻🥇🌎