“Ergonomi” NerdenGeliyo?

Evet, yeni bir çalışma haftasına girdiğimiz şu saatlerde, nasılız sevgili okurlar? Ergonomimiz yerinde mi? Postürdü, ekran yüksekliğiydi, koltuğun kolçağıydı, fare pedinin silikon desteğiydi… Sahada çalışanların güvenlik ekipmanıydı… Bunlar mühim. Sonra maazallah sakatlık çıkar, iş aksar.

“Ergonomik” kelimesi ürün reklamlarında “sağlığa uygun”, “konforlu” gibi bir anlamda kullanılsa da aslında sağlık değil, iş ile alakalı.Eski Yunancada “çalışma, iş” anlamına gelen “ergon”, çok eski ve çok yaygın bir Hint-Avrupa kökünden geliyor: “Werg”.

“Yapmak” anlamındaki bu kök nereye girmemiş ki: Çalışmanın İngilizcesi “work”… “Enerji” (yapmakta olmak) ve “sinerji” (beraber yapmak) kelimelerinin “-erji” kısmı… “Çalışan şey” anlamındaki “organ” kelimesi… Metali işleyen “metal-ürji”… Tüm bu kavramların kalbinde “werg” yani yapma, çalışma fikri var.

“Ergonomi”nin ikinci kısmı “-nomi” ise hatırlarsanız geçenlerde işlediğimiz “namus” kelimesiyle kardeş! (#namus_ng). Düzeni, düzenlemeyi anlatıyor. Haliyle “ergonomi” çalışma koşullarını düzenleyen, iş ortamını daha etkin kılmaya uğraşan bir dal. Bize kapitalizmin hediyelerinden olan kelime işçilerin, çalışanların sağlığını gözetmek durumunda olsa da, asıl derdi iş, çalışma ve yüksek performans! 💪🏻👷🏻👩🏻‍🔬

*Bizi “ergonomik” çalıştıran @bavveraybar ve anketsever okurlarımıza teşekkürlerimizle.