"Dipsomani" Nerden Geliyo

“Dipsomani” NerdenGeliyo?

2018’in ilk anketinin galibi “dipsomani” kelimesi oldu, bunu kutlamak için bu akşam dibini görüyor muyuz?!

Yalnız şöyle ufak bir sıkıntı var, genelde dibini gördüğümüzü göremiyoruz. Görsek de pek hatırlamıyoruz zira dibi görülen şey alkol. “Dipsomani” bir alkol bağımlılığı çeşidi, bundan mustarip kişiye de “dipsoman” deniyor. Dipsoman olmak için düzenli alkole gerek yok, içince kendini frenleyememek, dibi görmeden rahat edememek yeterli.

Bu sebeple köken olarak kelimenin içindeki “dip”ten ümitliydik ama kökenin “dip” ile alakası yok. “Dipsa” Yunancada “aşırı susuzluk” anlamına geliyor. “Mania” da çılgınlık, delilik boyutunda heyecan, arzu demek; bizdeki “manyak”lık yani. “Manyak”ın içindeki “men” anlında “düşünme”yi anlatan Hint-Avrupa hecesi. Mesela “zihinsel” anlamındaki “mental” kelimesi de “manyak” ile kardeş. Demek ki manyaklıklar düşünmekten çıkıyor.

Ne demişler, “her şey zehirdir, önemli olan dozudur”. “Dipsomani” bize gösteriyor ki bu alkol ve düşünme için de geçerli. Ya düşünürken çok içmekten, ya içerken çok düşünmekten, ya da çok düşünmemek için çok içmekten kaçınmalı galiba, yoksa sonu “dipsomani”.🍺🤔🍷🤔🥃🤔🍸🤔🍹🤤 😬