“Değişmek” NerdenGeliyo?

Nasıl, bugün itibariyle değişiyor muyuz arkadaşlar? Yeni yıla girerken değişim kararlarımızı, temennilerimizi, dualarımızı sıraladık mı?

Ne değişsin istersiniz? İş, eş, ekonomik durum, sağlık, ev, vasıta, aile, komşular, arkadaşlar, ülke, Dünya, Evren? Hangisi değişsin deyiverin… Yoksa acaba kendimiz mi? Zira çevremizdeki hiçbir şey “ha” deyince değişmiyor maalesef.

Değişiyor da, “ha” deyince değil. Herkes, her şey kendi şartlarına göre değişiyor. Zira “değişmek” fiili “değmek”ten türemiş. Bu Eski Türkçe fiiilin ilk anlamı “ulaşmak, erişmek”. “Kadar” anlamındaki “dek” ve ayrıca “denk” kelimeleri de “değmek” ile alakalı.

Demek ki “değişmek” yalnız yapılan bir şey değil; erişilecek, eşit konuma gelinecek bir olgu daha lazım. Değişirken aslında çevremize “değ”iyoruz. Bir şeylere erişmek, onlarla uyumlu olabilmek adına “değişiyoruz”.

Bu durumda ısrarla insanlardan değişmelerini beklemek nafile değil mi? Kendileri bir şeye “değmek” isteseler, zaten değişmezler miydi? Çevremiz değişemiyorsa, belki de değişmesi gereken kendimiz ya da taktiğimizdir? Yeni yıl vesilesiyle en güzel değişimler sizden gelsin, sizin olsun! 😉⏳🚵⚖️