“Ali” NerdenGeliyo?

Şimdi geçen hafta “Ayşe” NerdenGeliyo? işlendiyse… Ardından Ali’yi anmazsak olmaz. Neden böyle şartlanmışız acaba?
Herhalde ilkokuldaki o okuma fişlerinden… Her şey Ali ve Ayşe‘den soruluyordu! (Bir de Kaya vardı ama o sadece topu tutmakla yükümlüydü…)
Başrol arkadaşı “Ayşe” gibi Arapça kökenli olan “Ali” ismi, “yüksek, yüce, ulu” anlamına geliyor. Kökteşleri arasında “yüce” anlamındaki “ulvi” ve “daha, en yüksek” olan “âlâ” var.
“Ali”, ülkemizdeki en yaygın dördüncü erkek ismi. Yaygın isimlerin çoğu gibi o da, İslam dininde çok önemli bir figürün adı: Hz. Muhammed’in amcaoğlu ve damadı, Şiilere göre ilk İmam, Sünnilere göre ise dördüncü ve son halife; Hz. Ali’nin…
İroni (bkz. “İroni” NerdenGeliyo?) bu ya, gerçek hayatta Hz. Ali ve Hz. Ayşe, İslam Devleti içerisindeki kutuplaşmanın su yüzüne çıktığı Cemel (deve) Savaşı’nda (656), iki ordunun başında karşı karşıya gelmişler. Kazanan Hz. Ali olmuş. Hz. Ayşe’nin de sonraları, bu savaşa girmiş olmaktan pişman olduğu anlatılır.
Zaten tarihteki bu olay, bu iki ismin Türkçenin en sevilen, en tercih edilen isimlerinden olmasının önüne geçememiş. Okuma yazma öğrenen herkes bilir!
Tüm Ali’lere en yüce, en yüksek selamlarımızla! 🏔🙌🏼🙋🏻‍♂️