“Nişan” NerdenGeliyo?

Nişan alıp hedefi vurabilir, bunun için kahramanlık nişanı alabilir, sonra da sevdiceğinize kahramanca teklifte bulunup, hayatlarınızı birleştirmek üzere, nişanlanabilirsiniz.

Tüm bu “nişan”lar aynı nişan mı, nereden gelmiş bu nişan?
“Nişan” Farsçada “iz, alamet, işaret, simge” anlamına geliyor. Kelimeyi adında taşıyan Nişanyan’ın sözlüğüne göre Farsça kelime, “işaret, simge” anlamına gelen İbranice “neş” ve Aramice “nişa” ile alakalı olabilir. Dil aileleri farklı olsa da, komşu halkların kelimeleri.
Neticede “nişan” aldığımızda bir işareti kendimize hedef alıyor, “kahramanlık nişanı” taktığımızda, başarının simgesini üzerimizde taşıyor; nişanlandığımızda da, birleşen iki hayatın simgesini, “nişan yüzüğü”nü bir işaret olarak elimize takıyoruz (ayrıca bkz: “Alyans” NerdenGeliyo?, “Yavuklu” NerdenGeliyo?).
Nişanın bu üçüncü, yani “evlenme sözleşmesi töreni” anlamı, Türkçede ortaya çıkmış ve bizim dilimize özgü. Bizdeki bu anlamın Farsçadaki karşılığı “namzedi” olarak gözüküyor (namzet: sözlü, nişanlı, aday). Yani kelimeyi komşudan alıp, içini hayırlı bir sebeple doldurmuşuz!
Nişanı olan çiftlere, mutluluklarının nişanını ellerinde, kalplerinde ömür boyu, hep birlikte taşımaları dileğiyle. 🎯🏅👩🏻💫👨🏻
* @burcze’ye