"Niş" NerdenGeliyo?

“Niş” NerdenGeliyo?

Niş” kelimesi çok “niş” bir kitlenin kullandığı bir kelime. Yani gayet az nüfuslu, küçük ve biraz da seçkin bir kitlenin.

Dilimize Frenk diyarından gelen bu kelimenin orijinali “niche” şeklinde yazılıp bizdeki gibi okunuyor. “Niş“in Fransızca‘daki anlamı ise esasen “oyuk“, “yuva“. Hani şu duvar içine gömülü büst, heykellerin kapladığı oyuklar ya da kedi, köpek, kuş yuvaları “niş” oluyor Fransızlar için.

Biz ise bu ismi alıp, üstüne bir de sıfatlaştırmışız. Az kişiden oluşan gruplara “niş kitle” demişiz.

Dikkat ederseniz “niş” kelimesi genellikle sadece “küçük” değil, “küçük” ve “seçkin” kitleleri tanımlıyor. Gelir veya eğitim seviyesi yüksek bir kitle “niş” iken, aynı boyuttaki dar gelirli, eğitimsiz kitleden nispeten “küçük“, “dar” diye bahsediyoruz. “Niş“in kendi anlamı içinde böyle bir sosyoekonomik bir ayrım olmasa da, ayrımı kullanım esnasında kendimiz yaratıyoruz.

Daha önce de dediğimiz gibi: Bir dilde aynı kavramı karşılayan birden fazla kelime varsa (örn: “küçük“, “dar” ve sonradan gelen “niş“), zamanla bu kelimeler arasında ufak farklar doğuyor ve kimi durumlarda belli kelimeler belli kesimler tarafından sahipleniliyor.** “Niş” bir kesimce kullanılan “niş” gibi. 😉🐦


*Bize çok “niş” bir soru soran okurumuz @akinbudakoglu’na teşekkürlerimizle!

**Bkz: “Stil” NerdenGeliyo?