"Mayıs" Nerden Geliyo

“Mayıs” NerdenGeliyo?

Bugün ayın ilk günü olduğundan “Mayıs“ın nereden geldiğini yazmak gibi bir işimiz var. Ama İşçi Bayramı‘nı da unutmadık, dünkü “Emek NerdenGeliyo?” maddemizi tüm çalışanlara, emekçilere ithaf ediyor ve hepimizin bayramını tekrar kutluyoruz.

Gelelim baharın son ayı, yazın habercisi “Mayıs“a. Pek çok ay ismi gibi o da Antik Yunan mitolojisinden geliyor: güzelliğin, bereketin ve besleyiciliğin simgesi olan peri Maia‘dan.

Peri Maia, Pleiades adındaki 7 kız kardeşin en büyüğü ve en güzeliydi. Aynı zamanda bir yıldız kümesi olan Pleiades‘in dilimizdeki adı da “Ülker” ya da “Süreyya“. Efsaneye göre bu yedi güzel peri, ormanda gezinirken dev avcılara denk gelirler. Bu korkunç adamlar perileri avlamak için harekete geçtiklerinde, periler birer kumruya dönüşür ve gökyüzüne uçarak kurtulurlar. O günden bugüne, gökyüzünde küçük ama parıltılı bir takım yıldızı olarak asılı durmuş Pleiades. Denizciler Maia ve kardeşlerini gökyüzünde görmeden açılmazlarmış, zira onların yokluğu fırtınaya işaret sayılmış.

Pleiades

“Pleiades”, Elihu Vedder (1885)

Maia aynı zamanda seyyahların, hırsızların atik ve kurnaz tanrısı Hermes‘in annesi. Tanrılar tanrısı Zeus‘un bu güzel periyle yaşadığı bir kaçamak sonucu doğan Hermes, annesi ve teyzeleri gibi hareketi, yolculuk vaktini sembolize etmiş.

Mayıs ayının, ısınan havalarla birlikte herkese hareket ve bereket getirmesi dileklerimizle! 🏃🏻😉


*Ana görsel: “Vulcan ve Maia” (1585),  Bartholomäus Spranger