"Lafügüzaf" NerdenGeliyo?

“Lafügüzaf” NerdenGeliyo?

Pek muhterem internet sakinleri… Biz var ya biz… Biz kelimenin böyle ümüğünü sıkar kökenini çıkarırız be! Kimin için? Tabii ki sizler için, okurlarımız için! Arapça‘dan Fransızca‘ya, İngilizce‘den Latince‘ye, Farsça‘ya… Hangi milletten gelirse gelsin, bizim sizin için araştırmayacağımız kelime daha anasının karnından doğmadı be!

Bakın biz internete gelmeden önceyi hatırlayın. Hatırlıyorsunuz değil mi? Kaç kelimenin kökenini biliyordunuz, kaç? Duyamadık? Yahu ortalık ne idüğü belirsiz kelimelerden geçilmiyordu be! Bakıyorsun kelimeye başı bi’ türlü sonu başka türlü, sıfat desen değil isim desen değil…

Bugün öyle mi peki? Değil di mi? Neden? Çünkü internete geldiğimiz günden bu güne hangi kelime nereden geliyor, nereye gidiyor, hepsi kontrolümüz altında. Siz okuyun, siz öğrenin diye her gün dağ gibi sözlük deviriyoruz, dile kolay! Doğu’daki kardeşlerimiz Batılı kelimelere, Batı’daki kardeşlerimiz Doğulu kelimelere ulaşsın diye yolları duble duble döşüyoruz kelime kökenlerine! Maksat okurumuzun merakı giderilsin…

görsel: giphy.com

görsel: giphy.com

Bakın mesela geçenlerde bir kardeşimiz bir kelimenin nereden geldiğini merak etmiş. Hakkıdır edecek tabii. Ya n’apacaktı bizden önce olduğu gibi boş boş duracak mıydı?

Bu kardeşimiz bize geldi dedi ki: “Lafügüzaf kelimesi nerden geliyo işleyebilir misiniz…“. Biz de “tabii, memnuniyetle” dedik, kısmet, bu güne nasipmiş.

Şimdi izin verirseniz burdan “lafügüzaf” kelimesine iki çift lafımız olacak: Eyyyyy “lafügüzaf“! Sen kendini nerden geliyorum sanıyorsun? Bi’ dur bakalım durduğun yerde. Hele bi’ dur…

Aziz okurlarımız, bu “lafügüzaf” denen kelime var ya… Biz bunun nereden geldiğini gayet iyi biliriz. Bi’ kere bunun başı da, sonu da İran‘dan. Yani Farsça!

Şimdi “laf” ne demek malumunuz. “Söz” demek… Yalnız bakın, Farsça‘da özellikle “anlamsız söz” demek ha! Ona göre… Gel gelelim “güzaf“a… O ne biliyor musunuz? E o da “boş konuşma” demek!?

Ne anladık biz bu işten? “Boş konuşmanın anlamsız sözü”. Anlamsız sözlerle boş boş konuşmak… Bir yığın laf etmek ama günün sonunda elde var sıfır… Böylesine ne denir? Lafügüzaf.


*Bizi boş boş konuşturan sevgili Instagram okurumuz @hatungul_cekem’e teşekkürlerimizle.