“Lacivert” NerdenGeliyo?

En güzel renk hangisi bilemiyoruz, renkler renk renk. Fakat en güzel isimli renk hangisi deseniz… “Lacivert” değil mi ya? Lacivert. La civert. Laci vert… Şiir gibi akıyor namussuz.

Bu güzel koyu mavi renk, fotoğraftaki taştan geliyor. İsmi de Farsçadan. Marco Polo Türkistan’da Lajward diye bir bölgeden ve oranın taşından bahsetmiş. Araplar bu taşı Asya’dan alıp Avrupa’ya fırlatınca, Latince ismi “Lapis Lazuli” olmuş: “Lapis” taş, “lazuli” de bizim “lacivert”in Roma görmüşü… Taşın pudrasından üretilen boya, mavilerin en kıymetlisi olmuş Frenk diyarında.

Avrupalılar “lazuli”nin başındaki “L” harfini artikel sanıp “l’azuli” diye ayırdıklarında ise ortaya “azur” kelimesi çıkmış. Hani sosyetenin Fransa’da tatile gittiği “Côte d’Azur”* var ya… Aha işte o isim “Lacivert Sahili”nin ta kendisi… Sonra İtalyanların milli takımının lakabı “Azzurri” ya… O da “Lacivertler” oluyor**.

Yani bir daha “bu yaz podyumların trendi azur mavisieaa” gibi havalı şeyler duyduğunuzda bilin ki kaynağı doğulu bir taş. Renk dilden dile ton değiştirse de, ismin kaynağı aynı taş! 😉🦋🐟🌊💎💙

* Tr. okunuşu: “Kot dazüğ” gibi gibi.
**İsminin kaynağı lacivert taşı olsa da, İtalyancada “azzurro” açık maviyi anlatır olmuş garip bir şekilde. İtalyanlar koyu maviye “blu” diyorlar.
***Bize “lacivert” diyen okurumuz @dkt.gokcegokcumen ve laciverti seçen anketseverlere teşekkürlerimizle!