"Flört" NerdenGeliyo?

“Flört” NerdenGeliyo?

Ooo selam n’abersiniz… Bugün pek bir şıksınız, yine şaşırtmadınız. Kikir kikir kikir… Fıkır fıkır fıkır…

Flört” böyle ne idüğü belirsiz bir şey işte. Bir işve, bir oynaş durumu. Bir bakış, bir kesiş, bir yazış… Birisine beslenilen ilgiyi alenen dile getirmek yerine üstü kapalı laflarla, iltifatla, nüktedan hallerle belli etmek. Ama belli etmiyormuş gibi yapmak. Ama yine de belli olması. Belli olup olmadığının belli olmaması.

Yüzde ebleh bir tebessüm bırakan “flört“, bir ilişkinin o en heyecanlı başlangıç evresi olabileceği gibi, sonsuza kadar “flört” olarak kalabilir ya da alevlendiği gibi sönebilir. Bir de hiçbir ilişki beklentisi olmaksızın spor niyetine flörtleşen, herkese mavi boncuk dağıtan aşırı neşeli ve fingirdek insanlar oluyor hani, onlara da “flörtöz” diyoruz.

Flörtingen

görsel: giphy.com

Flört“ün kökeni de kendisi gibi belirsiz. Ama bizce en güzel açıklama, “flört“ün Fransızca’da “çiçek” anlamına gelen “fleur” kelimesinden geldiği.* Bu kelimeden türeyen “fleureter” fiili, eski dilde “tatlı dilli boş konuşma“, “bir şeye dokunup geçme” gibi anlamlara gelmiş. Her çiçekten bal alan bir arı, ya herkese küçük çiçek buketleri, “flöret“ler dağıtan biri gibi.

Bu açıklamaya göre kelime İngilizce‘ye geçince “flirt” olup, Fransızca‘ya bu şekliyle geri dönmüş. Diğer bir iddiaya göre ise “flirt” Eski İngilizce’de “fiske“, “ani hareket“, “şaka yollu küçük sataşma“yı anlatan bir yansıma kelimesiymiş.

Böyle işte… Ehheh… Neyse. Yarın görüşürüz o zaman, arayı açamayalım ha! Kendinize aynen böyle iyi bakmaya devam ediyorsunuz tamam mı? Söz verin ama! Ahaha oki hadi baaay! 😉💐


*Tr. okunuşu “flöğ” gibi-gibi