“Yılın Kelimeleri” NerdenGeliyo?

“Cingılbellz, cingılbellz, cingıll ol dı veyy…” şarkısı İngilizceden gelmiş. Yani diyor ki: Cıngıl cıngıl cıngıldasın beller, cıngıl oldu vuaeyyy!*.

Şarkı ana vatanında farklı bir anlam taşıyabilir, yılbaşı yerine Noel’de çığrılabilir, önemi yok. Komşudan alıp kendine uyarlıyorsun, kültürün mozaik oluyor böyle parça pinçik. Sonra biz de her gün o parçalardan birini alıp, nereden gelmiş, geldiği yerde esasen ne ifade etmiş inceleyip, siz muhterem okurlarımızla paylaşıyoruz. Maksat kendimizi, çevremizi beraberce keşfedelim; diller, dinler, ırklar farklı olsa da gönüller bir olsun. Hepimiz bu gezegenin çocuklarıyız en nihayetinde.

NerdenGeliyo’nun devirdiği ilk tam yıl 2017’de en çok beğenilen, ilgi çeken dokuz kelime içerisinde 4 Türkçe, 1 Fransızca, 1 Farsça, 1 Arapça ve 1 Türkçe-Yunanca kırması kelime var. Hangisi hangisi bilebildiniz mi sevgili müdavimler? 😉

En beğenilen üç kelime, yazıldıkları zamanla alakalı gündem kelimeleri. Onları bir şehir ismi olan “Denizli” izlemiş. Sonra “lacivert” var ki buna hiç şaşırmadık: Renk, gün, ay isimleri; yani ilkokul sıralarında ilk öğrendiğimiz temel kavramların kökenleri sizden hep yüksek ilgi gördü. İçimize işlemiş kelimeleri yeniden keşfetmek bizim için de acayip keyifli!

Son sırada da “kayınço”, “akabinde” ve “yelloz” gibi, duyunca merak veya tebessüm ettiren, “tuhaf kelimeler” kategorisi var.

Ha bir de tablonun orta yerinde de 1. doğum günü paylaşımımız çıktı ki, vallahi kasten yapmadık (2017bestnine.com otomatikman şey etti)! Ama bayağı şekil oldu bizce, bizi tam kıvamında beğenip edip ortaya cuk oturtmuşsunuz, Allah sizden razı olsun!

2017 Dünya için karanlık, NerdenGeliyo için ise parlak bir yıl oldu. Hepsi de sizin sayenizde! Niye dünyamızı karartıyorsunuz kardeşim, yazık değil mi?… Şaka yahu. Siz değilsiniz biliyoruz. Aydınlık sizler gibi merak eden, sorgulayan, bilgiye değer veren insanlar sayesinde derinden, emin adımlarla yayılıyor dünyaya zaten. Karanlık “şirret” olduğu için sesi çok çıkıyor o kadar, yoksa bizce sonu yakın.

Bizimle kelimelerin geldiği yöne giden herkese sonsuz teşekkürler, sevgiler ve mutlu yıllar! 😊❤️🙌🎄