“Sevda” NerdenGeliyo?

Sevdalılar sıkı durun: “Sevda” kelimesinin Eski Türkçeden gelen “sev+mek” fiiliyle hiçbir alakası yok! “Sevda” Arapça bir kelime ve “kara şey”, “kara safra”, “akıl dışı arzu, tutku” anlamına geliyor. Müslümanlarca kutsal sayılan “kara taş”, “Hacer-ül Esved”i bildiniz mi? İşte oradaki “esved” de “sevda” ile aynı kökten, “kara” fikrini veren “swd”den geliyor.

 

Rahmetli Barış Manço “kara sevda” derken aslında kapkara arzuyu, tutkuyu anlatmış meğer. Arapça “sevda”nın Yunanca dengi “melankoli” de bire bir “kara safra” anlamına geliyor. Zira antik tıpta, insan sağlığının vücuttaki 4 ana sıvının dengesine bağlı olduğuna inanılıyordu. Mide, dalak hastalıklarının müsebbibi sayılan “kara safra” bu sıvılardan birisi sayılıyor; aşk acısı, melankoli ya da sevdayla bağdaştırılıyordu.

 

Özetle, ses olarak benzer gözüken Arapça “sevda” ve Türkçe “sevmek / sevgi” çok farklı kavramlar ve ilki her halükarda “kara” ve hastalıklı olmak durumunda!

 

 

Onun için sevin ama sevdalanmayın, kör düğümle bağlanmayın sevgili okur… “Sevda”yı alan bunları da aldı: Diğer 3 sıvıyı da bulabileceğiniz melankoli,  ayrıca halt, hacamat, aşk, romantik, isteri.

🖤☠️🖤