"Rövaşata" Nerden Geliyo

“Rövaşata” NerdenGeliyo?

Ya da, kimi kaynaklara göre “röveşata“.

Yüksek miktarda akrobasi içeren bu ilginç kelimenin kaynağı, İtalyanlar. Şaşırdık mı? Bilakis, havasından geçilmeyen bu sevimli Akdeniz milleti topa efendi gibi düz vursa, asıl ona şaşardık.

Rövaşata“, topa vurmak için kendini sırtüstü yere atma ya da kendini sırtüstü yere atmak için topa vurma hareketine deniyor (artık hakikat oyuncunun gerçek niyetine kalmış).

"Rövaşata"nın İtalya'daki babası Carlo Parola. Esasen hareketi ilk kez Şilili Ramón Unzaga, 1914'te yapmış. Bu sebeple hareketin Şili'deki adı hala "chilenita". (Wikipedia)

“Rövaşata’yı İtalya’ya mal eden Carlo Parola. Esasen hareketi ilk kez Şilili Ramón Unzaga, 1914’te yapmış. Bu sebeple hareketin Şili’deki adı hala “chilenita”. (Wikipedia)

İtayanca’daki “rovesciare” fiilinin geçmiş zamanından türemiş bu sıfat, “ters dönmüş“, “devrilmiş” anlamına geliyor ve orijinal dilinde “roveşaata” diye okunuyor.

Biz de kelimeyi dilimize alırken, başındaki “ro“yu ““leştirip, harekete biraz Fransız nezaketi katmak istemişiz herhalde… (Basbayağı dilimiz dönmemiş, çaktırmayın). 😉