“Pembe” NerdenGeliyo?

Pembe rengini seviyor musunuz? Canlı, enerjik ve agresif kan kırmızısının; temiz, saf ve sakin süt beyazıyla karışımı…

 

İşin garibi, bu rengin adının içinde aslında hiç kırmızı tonu olmaması! “Pembe” kelimesi Farsçada “pamuk” anlamına gelen “panba”dan geliyor (Orta Farsça: pambak). İşin komiği, Türkçedeki “pamuk” kelimesi de aynı yerden geliyor!

Pamuğun beyaz olduğu kesin bilgi… Peki neden açık kırmızı renk “pembe”, bu bembeyaz ve yumuşak dokulu bitki ile özdeşleştirilmiş?

Her renk gibi pembe de, farklı kültür ve dönemlerde farklı kavramları sembolize etmiş:

Çekicilik, nezaket, hassasiyet, yumuşaklık, tatlılık, çocuksuluk, kadınsılılık ve  romantizm… (bkz: “Kadın” NerdenGeliyo?, “Çocuk” NerdenGeliyo?, “Kız” NerdenGeliyo?, “Romantik” NerdenGeliyo? )

 

Tüm bu etiketler içerisinde günümüzde en klişe olanı herhalde pembenin bir “kız rengi” olmasıdır. Pembenin bu şanının aslında bir 20. yüzyıl icadı olduğunu biliyor muydunuz?

 

Halbuki 19. yüzyıl İngilteresinde pembe, erkek çocuklarının rengi sayılıyordu. Erkekler kırmızı kıyafetler giyiyor, “küçük erkekler” için ise daha yumuşak, çocuksu bir renk sayılan pembe uygun görülüyordu.

 

1920’lere gelindiğinde Amerika’da pembe hala erkek çocuklara pazarlanan bir renkti. Fakat zaman içerisinde pembe kız çocukların rengine, mavi de erkek çocukların rengine dönüştü.

 

1953 yılında yeni First Lady Mamie Eisenhower, Başkanlık açılış törenine pembe bir kıyafetle katılınca, pembenin “kadınsı renk” imajı iyiden iyiye sabitlenmişti. Fakat günümüzde renk yeniden genel kullanıma açıldı gibi… Siz de düşünüyorsunuz? Pembe kız, kadın rengi midir? Renklerin cinsiyeti var mıdır?

Ha bir de, sizce pembe ve pamuk arasında ne gibi bir anlam bağı olabilir? 🤔☁️👛👚👙🌸

*Kaynaklar: Nişanyan, Kubbealtı sözlükleri, Wikipedia.org “pink” maddesi.