“Lira” NerdenGeliyo?

Fazla sıfırlarından kurtulan ama hala ekonomimizin yükünü taşıyan cefakar para birimimiz “lira”… İtalyanların avro öncesi “lira”sından; hani bizim “liret” diye bildiğimiz para biriminden almışız adını.

İtalyanca “lira” da, Latince atası “libra”dan gelmiş. Burçlarla ilgilenenler belki bu kelimenin “terazi”yi anlattığını hatırlarlar. Zira “libra” hem teraziyi, hem de onun üzerine koyulan bir ağırlık birmini ifade ediyor. “Denge”nin Latincesi “equilibrium” ve Batılı türevleri de aslında “eşit libralar”dan başkası değil… Eski Romalılar libra ağırlık birimine “libra pondo” diyorlarmış… “Asmak, asılı” kavramlarından gelen “pondo” kelimesi de İngilizce ağırlık ve para birimi “pound”u vermiş.

İşte bunun içindir ki, “pound”un kısaltması alakasız biçimde “lbs”: Aslında “pound” değil “libras”ın kısaltması olduğu için! Para ve ağırlık birimlerini anlatan kelimeler farklı kültürlerde nasıl iç içe geçmiş, değil mi? Çünkü eskiden para denen şey, belli ağırlıktaki değerli metallerden, altından, gümüşten ibaretti. ⚖️💰💸🤴🏻