“Kalorifer” NerdenGeliyo?

Bu sene yine çok küresel ısındık galiba… Aralığın ortasına geldik, bizim burada kaloriferler hala rölantide. Sevinsek mi üzülsek mi şaşırıyoruz. Ay sonu kesilecek faturayla, gezegene kesilmekte olan arasında mekik dokuyor vicdan.

Neyse biz huzurlarınızda Fransa’dan ithal “kalorifer”i açıyoruz ve bakınız içinden ne çıkıyor: “Calor”. Bizim “ısı”nın Latincesi. “Calere” yani “ısıtmak” fiilinden geliyor.* Zaten “kalori” de bildiğiniz gibi ısı enerjisi birimi ama biz onu daha çok hamburger, künefe olarak tanıyoruz.

“Kalorifer”in sonundaki Latince kökenli “fer” de “taşıyan, getiren” anlamına geliyor. Yani “ısı getiren” demek bizim “kalorifer”. Aynı şekilde, Hıristiyan mitolojisinde Şeytan’ın cennetten kovulmadan önceki ismi sayılan “Lucifer” kelimesi de “ışık getiren” demek oluyor. Şimdi ne alaka diyeceksiniz ama “Lucifer”in hikayesi çok ilginç, aynı zamanda “sabah yıldızı” Venüs’ün de lakabı. Venüs mitolojide güzellik timsali bir kadın, bir tanrıça biliyorsunuz. Halbuki Şeytan erkek figürüdür çoğunlukla… Hani bir de Prometheus var, ateşi yani bilimin ışığını tanrılardan çalıp insanlara get..lannn’oluyo cehenneme döndü burası ya! Allah’ını seven şu kaloriferi kapatsın! 🔥🔥🔥

*İçinde “calere” yani “ısıtma” fiili olup* çaktırmayan, NerdenGeliyo’nun ilk dönemlerinde işlediğimiz iki Fransızca kelime daha var: Şofben (“chauffe-bain”: banyo ısıtıcı) ve şoför (“chauffeur”: ısıtıcı).