"Kadın" NerdenGeliyo?

“Kadın” NerdenGeliyo?

“Kadın” NerdenGeliyo?.. Tabii ki kadından. Erkek de öyle, aslında herkes kadından geliyor!

İnsan yavrusunu 9 ay 10 gün vücudunda taşıyan, sonra da dünyaya doğurup aylarca kendi vücudundan besleyen insan cinsine “kadın” diyoruz. Tüm kadınlar doğuracak diye bir kaide yok fakat doğurabilmek için kadın olma kaidesi, var.

Sahi, Kadınlar Günü neden var? Senede bir gün nezaketen hatırlanacak bir meslek grubundan ya da azınlıktan bahsetmiyoruz ki… Dünyanın yarısı kadın!?

Belli ki bir mağduriyet, bir eşitsizlik var. Bir de değil, bir sürü: Çocuklukta, aile yapısında, eğitimde, iş yaşamında, sokakta…

Halbuki “kadın“ın adı “kraliçe, prenses” anlamlarına gelen “katun”dan geliyor. Tıpkı türevi “hatun” gibi.

Eski Türklerin kraliçesi “katun”, Farsçanın eski akrabası Soğdcadaki “hvaten”den doğmuş. İçinde “kendi” ve “güç” kavramları olan, “gücü kendinden olan” kraliçeyi anlatan bir kelime…

Kadın ve erkek eşit değiller çünkü çok farklılar. Bu dünyaya bin bir özveriyle can bahşeden kadın, karşı cinsiyle nasıl eşit olsun? Tabii ki Kadınlar Günü olacak. “Kadın” yeniden “katun” olana dek, tabii ki pozitif ayrımcılıkla adil eğitim ve çalışma imkanları bulacak. Az bile değil mi? “Kadın” yaşamın kaynağı; karşılıksız sevgisiyle erkeğin de, kadının da annesi, türümüzün “kraliçe”si.

Tüm kraliçelerin günü kutlu olsun! 👑💐

👉🏻Ayrıca bkz: “Adam” NerdenGeliyo?, “Hanım” NerdenGeliyo?, “Seks” NerdenGeliyo?, “Bayan” NerdenGeliyo?, “Anne” NerdenGeliyo?