Nerden Geliyor - Gerzek

“Gerzek” NerdenGeliyo?

Gerzek” kelimesini duyunca sizin de gülesiniz geliyor mu? Esasen bir aşağılama, hakaret kelimesi olan “gerzek“, çoğu türevine göre hafif, sindirilebilir bir kelime sayılır.

Bugünkü kelimemiz olmasının sebebi ise başka: “GerzekTürkçe‘de ender rastladığımız bir yapıya sahip çünkü aslında bir kısaltma. “Geri zekalı” tamlamasının kırpılmış hali. 70’lerde ortaya çıkan bu gencecik kelimenin mucidi ise, Türk tiyatrosu ve sinemasının, özellikle de komedimizin efsane kadını Ayşen Gruda. Görselde onun yer almasının tek sebebi de bu, aman ha!

Geri zekalı” basit dursa da ağır bir tabir. Hele çıkış noktası olan “zeka geriliği“nin şakası olmayan bir zihin yetersizliği olduğunu düşünürsek, durum daha da vahimleşiyor. Ama “gerzek“, kaynağı olan tamlamayı saklayarak yaygınlaşmayı bilmiş ve çok kısa sürede, en sık kullanılan argo kelimelerimizden biri olmuş.

Dikkat ederseniz “geri” kelimesinde de, “zeka” kelimesinde de kapalı “e” kullanırız. Haliyle kısaltmada iki “e“nin de kapalı kalması gerekirdi; “zevzek” kelimesinde olduğu gibi. Fakat “gerzek” kelimesinde ilk “e” açılmış ve kelime “gErzekkk!” diye ağza tam oturacak hale gelmiş. Lafı yerine oturtan “domates güzeli“ne sevgi ve saygılarımızla. 😊