"Ayşe" Nerden Geliyo

“Ayşe” NerdenGeliyo?

Ayşeler: Yaşamak sizden sorulur! Yani isminiz öyle söylüyor.

 

“Ayşe” isminin ülkemizde ne kadar çok sevildiği, nüfus verilerine göre en yaygın ikinci isim olmasından belli. Bu durumun sebepleri çeşitli olabilir; mesela “Ayşe” isminin kulağa hoş gelen, güzel akan seslerden oluşması gibi…

 

Bir diğer sebep ise şüphesiz, Hz. Ayşe… Hz. Muhammed’in üçüncü eşi ve ilk halife Hz. Ebubekir’in kızı olan Hz. Ayşe, peygamberin vefatından sonra da İslam siyasetinde ve dinin yayılımında büyük rol oynamış bir isim.

 

Kimi kaynaklarda “Aişe”, İngilizcede ise “Aisha” olarak yazılan bu isim, Arapçada “yaşama, geçinme” anlamına gelen “ˁyş ” kökünden geliyor. Yani “Ayşe”, “yaşayan, iyi ve rahat yaşam süren” kadın kişi oluyor.

 

“Ayşe” kelimesiyle aynı kökten gelen kelimeler de ilginç:

 

Birinin yaşamasını, geçinmesini sağlayan “maaş”…

 

Yaşatma, geçindirmeyi anlatan “iaşe” ve “geçim, geçinme” anlamındaki “maişet”.

 

Ve sıkı durun: “Ayyaş”! Çünkü bu kelime özünde “içkici”yi değil, “çok rahat yaşayan”ı anlatıyor. Tabii bu köken akrabalıkları, Ayşeleri bağlamıyor. Arapçada birbirinden çok farklı kavramlar, tek kökte buluşabiliyor: “Akraba” ve “kurban” kelimeleriyle aynı kökten gelen #akrep_ng kelimesini hatırlıyor musunuz?

 

Tüm Ayşelere sevdikleriyle beraber, isimleriyle müsemma, mutlu, sağlıklı ve rahat bir yaşam dileklerimizle!  👶🏻✨👧🏻✨👩🏻✨👵🏻