"Çocuk" NerdenGeliyo?

“Çocuk” NerdenGeliyo?

Bugün 23 Nisan! Neşe doluyor mu insan pek emin değiliz ama çok da önemli değil. İş ki çocuklar neşeli olsun. İş ki onlar sağlıklı, mutlu olsunlar.

Birleşmiş Milletler’in tanımına göre, 0 ila 18 yaşları arasındaki herkes “çocuk“. Biyolojik açıdan düşündüğümüzde ise “çocukluk“, “bebeklik” ve “ergenlik” arasında kalan dönem oluyor.

Bizim açımıza yani etimolojik açıya gelecek olursak da, “çocuk“, “çoç + uk” şeklinde çözünen Eski Türkçe bir kelime. “Çoç” kimilerine göre bir yansıma, kimilerine göre ise “çok” kelimesinden gelmiş: Muhtemelen hayvanlar sayıca “çok” yavru verdikleri için.

Zira “çocuk” her şeyin yavrusunu ifade etmiş. Ama özelikle de domuz yavrusunu! Hatta Anadolu ağızlarında “çoçka” kelimesi hala “domuz” ya da “domuz yavrusu” anlamında kullanılıyor. Bildiğiniz gibi domuz İslam kültürünün pek hoşlaştığı bir hayvan değil fakat İslamiyet öncesi Türkler için böyle bir durum yoktu. Üstelik resimde görüldüğü üzere, domuzcuklar acayip tatlı olmuyorlar mı yahu?

Neyse biz kendi yavrularımıza dönelim. İzninizle çocukları şampiyon ilan etmek istiyoruz. Bugün için değil her gün için. Zira onlarda politika yok, içten pazarlık yok… Samimiyet var, saflık, temizlik var. Bitmek bilmeyen bir enerji, sünger gibi bir zihin, pırıl pırıl bakan, meraklı gözler var. Unutup unutup, çocuklardan tekrar tekrar öğreneceğimiz çok şey var. Tüm çocukların 23 Nisan‘ı kutlu mutlu olsun! 👶🏻👦🏻👧🏻🇹🇷