"Aşk" Nerden Geliyo

“Aşk” NerdenGeliyo?

Yeter ki onursuz olmasın AŞK yeniden, Akdeniz’in tuzu gibi AŞK için ölmeli aşk o zaman AŞKım aşkım diye ağlayacaksın, başını taşlara her gün vuracaksın falan filan… N’oluyoruz yahu? Nedir bu aşk? Nereden gelmiş?

Nereden geldiğini bilsek bu hale düşer miyiz? Hiçbir yerden gelmemiş işte, sıkıntı orda. Aşk NerdenGelmiyo… Aşk içimizde. Aşk içimizden çıkıverirse var, yoksa yok. Ziyanı yok. Ama kelimesinin nereden geldiğini söyleyebiliriz bakın: Arapçadan. Bu dilde “‘ışk” kelimesi sevmenin en şiddetli, en yakıcı, en tutkulu halini anlatmış. Ve aynı zamanda “sarmaşık”ın Arapçası “aşak” da aşk ile kardeş.

Yani aşkta bir sarıp sarmalama, yapışma, tuttuğunu… bırakmama fikri var. Burada sarmalamayla kastedilen; “aşk” denen deli saçması halin aşığı sarmalaması mıdıııır, yoksa aşık denen delinin “maşuk”u -yani aşık olduğu kişiyi- aşkıyla boğarmışçasına sarması mıdır, onu bilemiyoruz artık… Muhtemelen ikisi birdendir. Aşkın aşığı, aşığın maşuğu sarmaladığı karmaşık, çapraşık, zehirli bir sarmaşık.

Neyse ki bugüne “uşşak günü” yani “aşıklar günü” değil de, “sevgililer günü” demişler. E biz niye “sevgili” yerine “aşk”ı yazdık o zaman?! Aşık mıyız neyiz… 🤔😱🔥♥️🔥

*Ama dikkat: “Sarmaşık”ın içindeki “-aşık”, tıpkı “çapraşık”, “karmaşık”ta olduğu gibi Türkçe kökenli ve Arapça “aşık” ile alakasız.
**Bizden çoooook zaman önce bu kelimeyi isteyen ve Sevgililer Günü’ne kadar beklettiğimiz sevgili okurumuz @basakitoo’ya teşekkürlerimizle!